Gå till innehåll

SSF

Säsongen 2023/2024 var rekordlång för Vångabacken. Foto: Vångabacken.

Säsongen 2023/2024 var rekordlång för Vångabacken. Foto: Vångabacken.

Rekordlång säsong för Vångabacken – möjliggör utförsåkning söderut

Säsongen 2023/2024 blev succé för Vångabacken som tack vare en kall start på vintern kunde öppna anläggningen rekordtidigt. Den långa säsongen hade inte varit möjlig utan de hårt arbetande ideella krafterna som varje dag ser till att göra skid- och snowboardåkning tillgänglig även i södra Sverige.

I Sveriges sydligaste skidanläggning, Vångabacken, möts passion för skid- och snowboardåkning med hårt arbete. Anläggningen drivs helt ideellt av Vångabergets Slalomklubb som varje år ser till att regionens snöglädje lever vidare. Med en slogan som lyder "Skånes närmsta alp" erbjuder de skid- och snowboardåkning för såväl nybörjaren som den mer erfarne utförsåkaren.

– Jag ser på anläggningen som min lilla vinterfamilj, säger Jimmy Stjernkvist, ordförande i Vångabergets Slalomklubb.

Både Vångabacken och föreningen startade 1980 och har sedan dess drivits av ideella krafter. Nu, 44 år senare, kan anläggningen blicka tillbaka på en av de bästa och längsta säsongerna någonsin. Med det tidigaste öppningsdatumet någonsin – första advent – kunde anläggningen välkomna tusentals skid- och snowboardentusiaster till backen.

– Det är det tidigaste vi har öppnat någonsin, jag tror att det tidigare rekordet var tredje advent. Sen kom det tyvärr en lite varmare period så under själva jullovet tvingades vi hålla stängt, men runt den 15 januari var vi igång igen. Dessutom en topp 5-säsong ekonomiskt, säger Jimmy Stjernkvist.

Med totalt 32 öppningstillfällen under vintern sålde Vångabacken cirka 5500 liftkort och bidrog till att Skid- och snowboardsverige frodas även i de södra delarna av landet. Men det krävs enormt hårt arbete och en stor dos passion för att få liftarna att snurra i en ideellt driven anläggning.

– Det är både fördelar och nackdelar med att vara en förening som driver backen. Fördelarna är att vi inte anställer folk, utan när säsongen väl börjar närma sig så lyfter vi luren, framför allt till de som ska producera snö. Däremot är det inte alltid lätt att hitta ideella krafter, och det gäller inte bara oss. Det är där jag lägger min tid, säger Jimmy Stjernkvist.

För att driva anläggningen krävs cirka 20 funktionärer per arbetspass, förmiddag respektive eftermiddag. Det är inte bara de tre liftarna som ska snurra utan även en skiduthyrning, snötillverkning, kafeteria, värmestuga, skidskola med mera som kräver arbetskraft.

Snötillverkning är en av alla arbetsuppgifter som kräver ideell arbetskraft. Foto: Vångabacken.

Snötillverkning är en av alla arbetsuppgifter som kräver ideell arbetskraft. Foto: Vångabacken.

Ideellt arbete ger gratis liftkort

För att locka funktionärer har Vångabergets Slalomklubb infört ett system som innebär att arbetstimmarna ger gratis liftkort.

– Vi har ett system som innebär att om man jobbar ett pass på fyra timmar så får man åka skidor motsvarande tid. Du får både gratis liftkort och skidhyra och om du har barn under 15 år så får de lov att åka gratis medan du jobbar. För man kan inte lämna sina små barn hemma ensamma för att åka till backen och jobba, då det är den enda betalningen vi kan ge, säger Jimmy Stjernkvist.

Av klubbens dryga 550 medlemmar ställer cirka 150 av dem upp med ideell arbetskraft.

– Antingen så ställde de upp för att de ska få sina liftkort gratis, för att spara pengar helt enkelt. Den andra kategorin är de som vill ha backen kvar, de som brinner för anläggningen. Är man medlem i vår förening får man 40 kronors rabatt på liftkort, så det är många familjer som bara är medlemmar, säger Jimmy Stjernkvist.

"Skånes närmsta alp" – Vångabacken erbjuder utförsåkning söderut

Bakom säsongens framgångar och allt hårt arbete finns ett viktigt syfte – att erbjuda skidåkning söderut. För många familjer innebär Vångabacken den första kontakten med skid- och snowboardåkning och för dem är det en ovärderlig möjlighet att få uppleva vintersportens magi utan att behöva resa långt.

– Det är jätteviktigt och det märker vi på gästerna som säger ”nu har jag rostat av barnen så nu blir det lättare på skidsemestern”. Vi tar första smällen så att säga. Vi märker också av att folk nyttjar oss istället för att åka längre bort, säger Jimmy Stjernkvist.

Att barn och ungdomar får möjligheten att lära sig att åka skidor och snowboard är just det som driver Jimmy Stjernkvist.

– Det bästa med det ideella arbetet är att komma ner till backen en lördag förmiddag och se en femåring som aldrig har stått på ett par skidor och sen på eftermiddagen så åker hon i nybörjarområdet helt obehindrad. Att se den utvecklingen är betalning nog för mig, säger han.

Den 25 februari var anläggningen tvungen att stänga för säsongen. Men efter en rekordlång vinter med bra förutsättningar blickar Vångabacken redan fram emot kommande säsong då de hälsar nya som gamla gäster välkomna till den familjära anläggningen.

Vångabacken sprider glädje till många skid- och snowboardåkare i alla åldrar. Foto: Vångabacken.

Vångabacken sprider glädje till många skid- och snowboardåkare i alla åldrar. Foto: Vångabacken.

Senast uppdaterad
2024-03-28
Publicerad
2024-03-28
Skribent
Clara Sjölund, SSF

Kortfakta Vångabacken

Var: 26 km nordost om Kristianstad
Fallhöjd:132 m
Längsta nedfart:660 m
Antal nedfarter:3
Antal liftar:3 (en ankarlift och två knappliftar)
Erbjuder:Skiduthyrning, kafeteria, skidskola, värmestuga.

Läs mer om Vångabacken. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

UPPTÄCK MER

Utbildning för föreningsledare

Idrottsrörelsen är en fantastisk arena som engagerar och motiverar mån...

LÄS NYHETEN

Anläggningsforum tar sikte mot nästa säsong!

Vi tipsar om att titta på våra tidigare anläggningsforum medan du invä...

LÄS NYHETEN

Nominera en ung lovande ledare före den 15 april

Nu söker vi de tre nya stipendiater till ”Konung Carl XVI Gustafs 70-å...

LÄS NYHETEN

Värmdö Freestyle MT firar tio år – ökat antalet aktiva med tusen procent

Från 12 till 120 åkare – på tio år har Värmdö Freestyle MT ökat antale...

LÄS NYHETEN

Rekordlång säsong för Vångabacken – möjliggör utförsåkning söderut

Säsongen 2023/2024 blev succé för Vångabacken som tack vare en kall st...

LÄS NYHETEN

Inspirerande idrott – Nominera en förening som förtjänar upp till 100 000 kronor

Sveriges centralförening för idrottens främjande (SCIF) vill att idrot...

LÄS NYHETEN

Utbildning för föreningsledare

Idrottsrörelsen är en fantastisk arena som engagerar och motiverar mån...

LÄS NYHETEN

Anläggningsforum tar sikte mot nästa säsong!

Vi tipsar om att titta på våra tidigare anläggningsforum medan du invä...

LÄS NYHETEN

Nominera en ung lovande ledare före den 15 april

Nu söker vi de tre nya stipendiater till ”Konung Carl XVI Gustafs 70-å...

LÄS NYHETEN

Värmdö Freestyle MT firar tio år – ökat antalet aktiva med tusen procent

Från 12 till 120 åkare – på tio år har Värmdö Freestyle MT ökat antale...

LÄS NYHETEN

Rekordlång säsong för Vångabacken – möjliggör utförsåkning söderut

Säsongen 2023/2024 blev succé för Vångabacken som tack vare en kall st...

LÄS NYHETEN

Inspirerande idrott – Nominera en förening som förtjänar upp till 100 000 kronor

Sveriges centralförening för idrottens främjande (SCIF) vill att idrot...

LÄS NYHETEN

Idrottsministern på plats vid Svenska Skidspelen

Idrottsminister Jakob Forssmed besökte i dag Svenska Skidspelen för at...

LÄS NYHETEN

Din röst behövs – hjälp oss skapa framtiden

Svenska Skidförbundet tror på kraften av gemenskap, passion för skid- ...

LÄS NYHETEN

Svenska mästerskap 2024

När säsongen börjar lida mot sitt slut, i mars och april, är det dags ...

LÄS NYHETEN

Huvudsponsor